Table to hold the design
Home
Contact Us

Council Delegates to Commitees

Audit Committee

Delegates: Cr Ian West, Cr David Kennedy, Cr Barrye Thompson, Cr Mark Leonard, Cr Sandra Gumley

Asset Management Advisory Committee

Delegates: Cr Ian West, Cr Sandy Gumley, Cr Michael Smith, Cr Barrye Thompson

Australian Coastal Councils Association Inc.*

Delegates: Cr Ian West and Director Planning and Infrastructure

Aquatic Needs Advisory Committee

Delegates: Cr Mark Leonard, Cr Sandra Gumley, Director Corporate and Community, Director Planning and Infrastructure, Manager Recreation Services and Manager Community Capacity

Bush Fire Advisory Committee

Delegates: Cr Ian West, Chief Executive Officer, Manager Community Safety, Community Emergency Services Manager (CESM), Shire Ranger and Chief Bush Fire Control Officer

Community Assistance Scheme (CAS) Committee

Delegates: Cr Bronwen Scott, Cr Sandy Gumley, Director Planning and Infrastructure, Director Corporate and Community, Manager Community Safety, Manager Recreation Services and Manager Community Capacity

Economic Development Advisory Committee (EDAC)

Delegates: Cr Ian West, Cr Barrye Thompson, Cr Mike Smith, Chief Executive Officer, 2 x MWCCI Dongara Sub-Committee representatives (Mr Wayne Wickham and Mr Ron Saulsman) and 2 x independent community representatives (Mr Kevin Beermier and Mr Roy Smith)

Heritage Advisory Committee

Delegates: Cr Bronwen Scott, Cr Sandra Gumley, Manager Regulatory Services, Manager Community Capacity, Tanya Henkel (Midwest Heritage Advisor), Dr Nan Broad, Jim Clarke, Trish Parker and Riki Porteus

Local Emergency Management Committee - (LEMC)

Delegates: Cr Ian West, Cr Michael Smith, Cr Barrye Thompson, Chief Executive Officer and Manager Community Capacity and Community Emergency Services Manager (CESM)

Midwest Regional Road Group Committee*

Delegates: Cr Ian West, Cr Barrye Thompson and Chief Executive Officer (Proxy)

Mid West Industry Road Safe Alliance*

Chief Executive Officer (or his nominee) and Manager Technical Services

Midwest / Wheatbelt Joint Development Assessment Panels*

Delegates: Cr Ian West and Cr Mark Leonard
Proxy Delegates: Cr Barrye Thompson and Cr Michael Smith

National Sea Change Taskforce Committee

Delegates: Cr Mark Leonard and the Chief Executive Officer

Northern Country Zone of WA Local Government Association (NCZWALGA) Committee*

Delegates: Cr Ian West, Cr Mark Leonard (Deputy) and the Chief Executive Officer (Proxy)

Port Denison Maritime Advisory Group*

Chief Executive Officer

Roadwise Committee

Delegates: Cr Bronwen Scott, Cr Michael Smith, Sarah Page (Main Roads WA), Samantha Adams (Regional Roadwise Officer), Coordinator Technical Services, Finance Officer and representatives from the Dongara Volunteer Fire Brigade, Dongara Police and Dongara Lions Club.

Tidy Towns Sustainable Committee

Delegates: Cr Bronwen Scott, Cr Sandy Gumley, Cr Mark Leonard, Manager Regulatory Services, Regulatory Support Officer, Senior Recreation Officer, Donna Rayner, Mary Yewers, Jenny Fox and Trish Parker

Industry Road Safety Alliance*

Delegates: Chief Executive Officer, Director Planning and Infrastructure and Manager Technical Services

Rural Health West*

Delegates: Chief Executive Officer

*These are external Committees that include Council / Shire representative(s).

 

 

  • Scheme Amendment - Rezoning Lot 51 Indian Ocean Drive

    August 2017

    more >

  • Recreational Jetty Closure

    August 2017

    more >

  • Proposed Closure of a portion of Dee Street, Port Denison

    August 2017

    more >

Shire Office PMB 21, 11-13 Waldeck Street Dongara WA 6525 | t 9927 0000 | f 9927 1453 | e reception@irwin.wa.gov.au | www.irwin.wa.gov.au

Privacy Policy | Disclaimer | Accessibility Notice | © Shire Of Irwin

Western Australian Local Government Association
Market Creations - Marketing, Website Design, Graphic Design